מבוטחי כל קופות החולים זכאים לקבלת החזר כספי משמעותי בעבור פגישת ייעוץ עם מומחה פוריות באופן פרטי. למידע לחצו כאן

שימו לב: הסברי בעיות פוריות וטיפולי פוריות דורשים ידע לא מועט אודות המבנה האנטומי של איברי הרביה ואודות תהליכים פיזיולוגיים והורמונליים הדרושים להפריה טבעית, מה שמקשה על האדם הממוצע בהבנתם. לכן, הכנו עבורכם מבוא קצר שיעניק לכם את כל הידע המוקדם הנדרש, הכתוב בשפה בהירה ופשוטה ומלווה באיורים. מומלץ להשקיע מספר דקות בקריאתו לפני קריאת החומרים באתר: כניסה למבוא להפריה טבעית

בעיות הקשורות בחצוצרות (חסימת חצוצרות)

ספריית הוידיאו של פורטל ילודה כוללת סרטון בנושא בעיות פוריות נשים לחצו לצפייה

כ 15% ממקרי אי הפוריות בקרב נשים, מיוחסות לבעיות הקשורות בחצוצרות. צילום רחם (HSG) ולפרוסקופיה הינם שני האמצעים בהם נעשה השימוש הנרחב ביותר לצורך אבחון בעיות פוריות הקשורות בחצוצרות.

חסימת חצוצרות

חסימת חצוצרות עלולה לגרום לכך שהביצית לא תגיע אל פתח החצוצרה, באופן המונע הפריה עם הזרע.

הגורמים לחסימת חצוצרות – קיימים מספר גורמים אשר יכולים לגרום לחסימת חצוצרות, כאשר המרכזי שבהם הוא תופעת הצטלקות (מהמילה ”צלקת“) של דפנות החצוצרות, אשר לעתים מחמירה עד כדי חסימה של אחת החצוצרות. הצטלקות כאמור, יכולה להיווצר עקב דלקת (לרבות, דלקת של האגן הקטן) ותגובה של מערכת החיסון אשר תוצאותיה עלולות להתבטא בהצטלקות. בהקשר זה יצויין כי טיפול מקדים בדלקת עשוי למנוע נזק או חסימה של החצוצורות.

אף שגורמיה אינם ידועים בוודאות, דלקת האגן הקטן יכולה להיגרם בין היתר כתוצאה ממחלות מין, ושכיחותה עולה בקרב נשים שעברו הפלה ונשים המטופלות בטיפולי הפריה.

גורם אפשרי נוסף לחסימת חצוצרות הינו ציסטות, העלולות לגדול בחצוצרות כתוצאה מגורמים שונים, לרבות כתוצאה ממחלת האנדומטריוזיס.

הטיפול בבעיית אי פוריות הנגרמת מחסימה של החצוצרות יכול להתבצע על ידי פרוסקופיה ניתוחית אך לעתים מחייב טיפולי פריון מתקדמים לרבות הפריה חוץ גופית או מיקרומניפולציה (הפריה באמצעות הזרקת זרע לציטופלסמה של הביצית). חסימת חצוצרות אינה מאפשרת יישום טיפולי פוריות מסויימים בהם מוזרקת הביצית המופרית או ביציות וזרעונים אל החצוצרה (ZIFT, GIFT).

ד"ר דוד סגל

איזור הדרום

ד'ר אריק כהנא

איזור המרכז

מומחי הפוריות הטובים בארץ בפורטל ילודה

צוות האתר מורכב מן המומחים המובילים בארץ בתחום טיפולי הפוריות, הפזורים לנוחיותכם בכל רחבי הארץ.

בואו להכיר את צוות האתר המלא

פורום פוריות

יש לכם שאלות בנושא בעיות פוריות אצל נשים? בואו להתייעץ עם המומחים שלנו בפורום: כניסה לפורום בעיות פוריות נשים

דיונים אחרונים בפורום בעיות פוריות נשים: